Rozporządzenie BHP w szkole – co nowego czeka uczniów i nauczycieli?

Rok 2018 w szkolnictwie opiewał w znaczące zmiany w przepisach BHP. Z pozoru są to drobne modyfikacje, ale mające bezpośrednie przełożenie na codzienne życie uczniów i nauczycieli. Na pierwszy rzut weźmy obowiązek zapewnienia przez dyrektorów miejsca na podręczniki dla swoich podopiecznych.

Sprawa wagi ciężkiej, czyli ile dźwiga dzisiejszy uczeń?

Nie trzeba być zbyt wnikliwym obserwatorem, by zauważyć, że plecaki szkolne dzieci ważą stanowczo za dużo. Wystarczy spojrzeć, idąc ulicą, na sylwetki najmłodszych. Nieraz są to postawy przygarbione, a sposób poruszania się dzieci noszących tornistry, jest co najmniej dziwny. Jakie są więc normy określające wagę, którą mogą nosić dzieci?

Plecak nie powinien być cięższy niż 10 -15% wagi ucznia. Siedmiolatek, który waży 25 kg, może więc nosić tornister ważący od 2,5 kg do maksymalnie 3,75 kg. Większy ciężar będzie zagrożeniem dla jego zdrowia. Przyczyną wielu schorzeń kręgosłupa m.in. lordozy, skoliozy czy kifozy, a także płaskostopia, jest właśnie noszenie zbyt dużego obciążenia.

Szafki w szkole rozwiązaniem problemu przeciążenia uczniów


Przy zakupie plecaka należy zwrócić uwagę na jego ciężar. Istnieją tornistry, które same w sobie potrafią ważyć niemało. Drugie śniadanie warto zapakować w torbie papierowej aniżeli w plastikowym lub szklanym pojemniku. Tymi sposobami jednak możemy zaoszczędzić zaledwie kilkaset gram…

Przede wszystkim, w plecaku dziecka powinny znaleźć się tylko niezbędne rzeczy, potrzebne w danym dniu. Wszystkie inne, rzadziej używane oraz te wyjątkowo ciężkie, nie powinny być noszone przez uczniów.

W obliczu tej sprawy, zdecydowanie popieramy Rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej z dnia 31 października 2018 w sprawie bezpieczeństwa i higieny w szkołach. Mowa w nim o obowiązku zapewnienia przez dyrektora placówki, miejsca na pozostawienie podręczników i przyborów szkolnych. Dzięki temu, uczniowie będą mieli swobodny dostęp do potrzebnych im książek i przyborów, bez ponoszenia konsekwencji zdrowotnych. O jakie miejsce chodzi?

Ustawodawca pozostawia tutaj pewną dowolność. Warto zatem samodzielnie zatroszczyć się o najlepsze rozwiązanie. W warunkach szkolnych najlepiej spiszą się trwałe szafy metalowe. Poniższe meble szkolne wyróżnia ich wyjątkowa pojemność przy jednoczesnej dbałości o jak najmniejszy gabaryt. Szafy skrytkowe tego typu pomieszczą podręczniki i przybory wielu uczniów. Odpowiednimi miejscami na umieszczenie szafek szkolnych są klasa, korytarz, okolice sali gimnastycznej i klatki schodowej. Uczniowie będą mogli wtedy szybko i swobodnie zabrać potrzebne rzeczy na lekcje.

Zobacz dedykowane uczniom szkolne szafki metalowe.

Pozostałe zmiany w szkolnych przepisach BHP


Obowiązek wyznaczenia miejsca na przechowywanie podręczników np. w postaci szafek skrytkowych, jak wspomnieliśmy wcześniej, to nie jedyna zmiana. Rozporządzenie nakazuje także zapewnienie uczniom dostatecznie długich przerw, przynajmniej 10-cio minutowych. Ponadto, plan zajęć będzie musiał być zróżnicowany, respektujący możliwości psychofizyczne uczniów. Oznacza to, że przedmioty wymagające największego skupienia, nie powinny być realizowane na ostatnich godzinach lekcyjnych. Nowe przepisy narzucają szkołom zapewnienie także uczniom dostępu do wody pitnej. Wpłynie to na ograniczenie spożycia słodzonych napojów i tym samym wpłynie to na pielęgnowanie dobrych nawyków żywieniowych.

Na wprowadzenie wszystkich zmian BHP, szkoły będą miały czas do 1 marca 2019 roku. Trzymamy kciuki, aby nowe przepisy przyniosły same korzyści szkolnictwu.

Zobacz poniżej produkty odpowiadające na potrzeby szkół, a jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej - skontaktuj się z nami!

Udostępnij:

Komentarze

Dodaj komentarz