Mechanizm – serce krzesła obrotowego

Podział mechanizmów

Mnogość mechanizmów, a także opcji, które oferują, może osobę mniej zorientowaną przyprawić o lekki ból głowy. Dlatego warto na początek wprowadzić dwa ogólne podziały mechanizmów. Pierwszy z nich zależy od zastosowania, czyli czy w dane rozwiązanie można wyposażyć krzesło obrotowe, fotel lub uniwersalnie w obu powyższych. Natomiast drugi dotyczy zastosowania i mamy tutaj 4 grupy: mechanizmy permanentne, mechanizmy synchroniczne, mechanizmy asynchroniczne oraz mechanizmy Self-Tension. 

Mechanizmy permanentne

Podstawową grupa mechanizmów, montowaną zwykle w krzesłach z niższej półki cenowej, są mechanizmy permanentne. Przykładem mechanizmu z tej grupy jest CPT, który pozwala jedynie na dopasowanie wysokości oparcia, głębokości siedziska czy pochylenia oparcia. Braki w rozwiązaniach oferowanych przez CPT sprawia, że krzesło nie daje możliwości ciągłej zmiany pozycji ciała, a co się z tym wiąże nie nadaje się do długotrwałej pracy w pozycji siedzącej.

Mechanizmy synchroniczne

Grupa mechanizmów synchronicznych nazywana jest inaczej mechanizmami ergonomicznymi, dlatego, że pozwalają na prawie idealne dopasowanie siedziska i oparcia do sylwetki użytkownika. Najpopularniejszym rozwiązaniem z tej grupy mechanizmów jest Active, który zapewnia swobodne „bujanie się”, dzięki synchronicznemu odchylaniu siedziska i oparcia. Dodatkowo mechanizm ten posiada rozwiązanie Anti-shock, które zabezpiecza siedzącego przed uderzeniem oparcia w plecy. Innym z przedstawicieli grupy mechanizmów synchronicznych jest Epron Syncro, który posiada największy zakres jednoczesnego odchylenia siedziska i oparcia spośród wszystkich dostępnych mechanizmów oraz pozwala zablokować oparcie w 5 pozycjach.

Mechanizmy asynchroniczne oraz Self-Tension

Jedynym przedstawicielem grupy mechanizmów asynchronicznych jest Ibra, która posiada trzy dźwignie służące do regulacji kąta nachylenia siedziska oraz jego wysokości i blokady w wybranej pozycji. Opcja Tension Control, w którą wyposażona jest Ibra pozwala na ustawienie siły oporu oparcia. Rozwinięcie tej opcji znajduje się w mechanizmach SFB1 i SFT1, należących do grupy Self-Tension, m.in. poprzez automatyczną regulację siły oporu oparcia. Dodatkowo mechanizmy te posiadają pełne regulacje w zakresie wysokości oparcia czy głębokości siedziska oraz zabezpieczenie Anti-Shock. SFB1 i SFT1 to jedne z bardziej ergonomicznych mechanizmów, które odpowiednio sprawdzą się w przypadku krzeseł służących do długotrwałej pracy w pozycji siedzącej.

Nasz krótki przewodnik po mechanizmach powinien pomóc w wyborze odpowiedniego krzesła biurowego. Jeżeli jednak potrzebujecie dodatkowych informacji, to nasi eksperci służą swoimi radami oraz pomogą wybrać odpowiedni względem potrzeb mechanizm.

Udostępnij:

Komentarze

Dodaj komentarz