5 zasad ergonomii

Spędzając na krześle kilka godzin dziennie należy mieć świadomość, że to jak siedzimy ma duże znaczenie dla naszego zdrowia. By uchronić się od bólu pleców, ramion i szyi, a nawet bólu głowy i problemów ze wzrokiem potrzebne jest nam krzesło, które możemy dostosować do naszego ciała.

Ergonomia, czym jest?

Ergonomia, to nauka interdyscyplinarna zajmująca się jak najlepszym dostosowaniem warunków pracy do możliwości psychofizycznych człowieka, korzystając przy tym z dorobku wielu innych dziedzin nauki m.in.: psychologii pracy, higieny pracy, antropometrii czy nauk technicznych. Wszelkie działania ergonomiczne mają na celu eliminować wszelkie źródła chorób zawodowych. Mówiąc najkrócej ergonomia to połączenie komfortu, wydajności, bezpieczeństwa i satysfakcji z pracy. Definicja ta odnosi się w zasadzie do każdego przedmiotu codziennego użytku. My jednak chcielibyśmy się skupić na tym co najważniejsze, czyli odpowiednim krześle.

Kilka prostych zasad

Krzesło ma niebagatelny wpływ na nasze samopoczucie. Wystarczy uświadomić sobie, że to właśnie od odpowiedniego krzesła zależy czy wymuszona pozycja, w której przebywamy przez kilka godzin, nie odbije się negatywnie na naszym zdrowiu. Warto poznać pięć zasad, które dostosują nasze krzesło do ergonomicznych standardów:

1.Odpowiednia wysokość krzesła.

Jeśli ustawimy je zbyt wysoko będziemy garbić się przy pracy. W każdym krześle obrotowym możliwa jest regulacja wysokości siedziska, musimy jedynie wiedzieć jak poprawnie to zrobić. Nasze stopy musimy pewnie oprzeć na ziemi, a kąt między udem a łydką powinien wynosić około 90-115 stopni.

2. Regulacja głębokości siedziska.

Ważne jest aby podczas pracy (tym bardziej odpoczynku) krzesło nie uwierało nas pod kolanami. Siedząc, przesuń się maksymalnie do tyłu i sprawdź jaka odległość dzieli przednią krawędź od Twoich nóg. Powinna wynosić od 1-4cm (szerokość dwóch lub trzech palców).

3. Ustawienie kąta odchylenia oparcia.

Jeśli w danej chwili nasza praca wymaga skupienia powinniśmy ustawić siedzisko tak, by między tułowiem a udami tworzył się kąt prosty. Umożliwi nam to maksymalną koncentrację. Niedopuszczalna jest pozycja z nogą założoną na nogę, która sprawia, że nasza głowa znajduje się tylko kilkanaście centymetrów od monitora.

4. Nastawienie wysokości oparcia.

Profil oparcia większości krzeseł stworzony jest z myślą o fizjologicznych kształtach Twoich pleców. Jednak każdy człowiek jest inny i różne partie ciała mogą wahać się nawet o klika centymetrów. Warto więc wybrać taki model krzesła, który także pod tym względem możemy dostosować do siebie.

5.Odpowiednie ułożenie podłokietników.

Nie każde krzesło z podłokietnikami posiada możliwość ich regulacji. Są jednak takie, w których możemy ustawić nie tylko ich wysokość, ale też kąt nachylenia oraz głębokość. Z podłokietników powinniśmy korzystać z podczas pracy przy komputerze, zwłaszcza jeśli pod biurkiem mamy wysuwaną półkę z klawiaturą. Ustawiając je kierujmy się własnym komfortem, pamiętając jednak, że kąt pomiędzy nimi a przedramionami powinien wynosić standardowe 90-115 stopni.

Oczywiście do osiągnięcia idealnych warunków pracy nie wystarczy sam fakt regulacji krzesła. Należy również zwrócić uwagę na wiele innych czynników np. ustawienie światła, wysokość biurka, odległość głowy od monitora, a także czy klawiatura i myszka znajdują się pod ręką.

Krzesło stworzone dla Ciebie

Gdy stajemy przed wyborem odpowiedniego krzesła, powinniśmy zwrócić uwagę czy mamy możliwość regulacji wskazanych wyżej części. Gdy upewnimy się, że możemy je odpowiednio ustawić, to pozostaje nam jedynie wybór modelu, koloru oraz rodzaju tapicerki. Musimy pamiętać, że krzesło musi być stworzone dla nas – to nam ma być na nim wygodnie, nam musi się podobać.

Jeżeli potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiedniego dla siebie krzesła, to skontaktuj się z nami - mamy od tego doskonałych specjalistów. E-mail: biuro@mojekrzesla.pl; tel. (71) 359 92 07

Udostępnij:

Komentarze

xxx

2017-08-02 11:46:56

xx

Dodaj komentarz