O czym należy pamiętać aranżując gabinet lekarski, pielęgniarski i stomatologiczny?

Jak umeblować gabinet lekarski, by był przyjazny pacjentom? Jakie normy muszą spełniać wnętrza o profilu medycznym?  Co zrobić, by pacjenci podczas wizyty mogli poczuć się komfortowo? Na te i inne pytania, znajdziecie odpowiedź w tym tekście.

1. Pamiętaj, że wnętrza o profilu medycznym to miejsca użyteczności publicznej.

Gabinet, w którym lekarz będzie odbywać swoją praktykę, powinien być dostosowany do wszystkich pacjentów. Nie może zabraknąć udogodnień dla osób niepełnosprawnych i starszych, takich jak odpowiednia wielkość pomieszczenia czy dostosowana do osób poruszających się na wózku toaleta.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 marca 2000 roku określiło pewne normy dla projektowania i urządzania gabinetu lekarskiego. Minimalna powierzchnia gabinetów medycznych wynosi: 12 m2 dla indywidualnej praktyki lekarskiej, 15 m2 dla gabinetu lekarza rodzinnego, 12 m2 dla gabinetu stomatologicznego. Wejście do gabinetu lekarskiego musi być ułatwione poprzez odpowiednio szerokie drzwi (min. 95 cm), podjazd lub windę. Powierzchnia toalety powinna zapewniać pełny obrót wózka inwalidzkiego, który stanowi koło o średnicy 1,5 m.

2. Wybierz odpowiednie pokrycie podłóg i ścian.

Kiedy nasze pomieszczenie będzie spełniać normy budowlane, pozostaje je wykończyć. Tutaj też pełnej swobody nie ma. Podłoga w obiektach służby zdrowia musi być antypoślizgowa, łatwo zmywalna, odporna na działanie specjalistycznych środków chemicznych i niechłonąca środków organicznych. Wymagania te spełniają płytki ceramiczne, gresowe, linoleum oraz wykładzina kauczukowa.

Ściany, które znajdują się w sąsiedztwie ujęcia wodnego do wysokości 1,6 m, powinny być zabezpieczone powierzchnią trwałą i nienasiąkliwą. W tym przypadku również sprawdzą się płytki lub laminat. 

3. Postaw na specjalistyczne meble medyczne.

Wnętrza o profilu medycznym to wnętrza specjalistyczne i takiego też potrzebują wyposażenia.  Specjalistyczne meble lekarskie to takie, które spełniają surowe wymagania dotyczące sterylności, są odporne na działanie czynników zewnętrznych oraz bezpieczne w użytkowaniu. Meble lekarskie i szpitalne muszą spełniać określone normy i posiadać odpowiednie atesty- zobacz przykłady odpowiednich mebli.

Myśląc „gabinet” od razu nasuwa się myśl „biurko”. Biurko medyczne nie będzie oczywiście typowym meblem gabinetowym. Najlepiej, jeżeli będzie wykonane z metalu, dużo pomieści i pomoże zachować porządek- zobacz biurko lekarskie. Funkcję biurka z powodzeniem spełni szafka laboratoryjna z blatem z durconu, która posiada wyjątkowo wysoką odporność na działanie czynników chemicznych.

Cały medyczny asortyment znajdzie swoje miejsce w szafach lekarskich. Dobrym pomysłem na wyposażenie gabinetu pielęgniarki i lekarza są szafy stojące na kółkach, które można przesuwać również z zawartością. Natomiast metalowe szafki wiszące, będą dobrym rozwiązaniem na efektywne zagospodarowanie przestrzeni nad stołem roboczym. 

W swojej ofercie posiadamy także meble szpitalne- szafki przyłóżkowe, stoliki chirurgiczne, szafki anestezjologiczne, a także ławki do poczekalni, fotele gabinetowe i wiele innych- zobacz pełną ofertę wyposażenia wnętrz medycznych

gabinet_lekarskiławki do poczekalnifotele gabinetowe

 

4.       Kolor i design w aranżacji gabinetu lekarskiego, pielęgniarskiego i stomatologicznego.

Wymagania, jakie niesie projektowanie przestrzeni medycznych, powoduje jak widać pewne ograniczenia. Trzeba przestrzegać norm od etapu projektowania aż po wykończenie i wyposażenie. Mimo tego, urządzenie gabinetu lekarskiego w dobrym stylu, jest możliwe. Pomoże nam w tym wybór odpowiednich mebli oraz zabawa kolorem. Nie trzeba bowiem korzystać z utartych schematów i zamykać się w odcieniach szarości i błękitów, tak popularnych w gabinetach lekarskich, dentystycznych, przychodniach i szpitalach. Przed wyborem kolorystyki warto zapoznać się z wpływem na samopoczucie, jaki niesie dana barwa.

 

Zaprojektowanie i urządzenie gabinetu lekarskiego, pielęgniarskiego czy dentystycznego nie należy do najłatwiejszych zadań. Zakończy się ono sukcesem, gdy będziemy mieć w głównej mierze na uwadze, dla kogo projektujemy, w jakim celu, nie zapominając przy tym o obowiązujących normach i zasadach. W razie problemów z aranżacją takiego wnętrza, zawsze możesz liczyć na darmowe konsultacje z naszym działem architektury. Skontaktuj się z nami!

Udostępnij:

Komentarze

Dodaj komentarz