Komfortowa szkoła

W szkole dzieci i młodzież spędzają znaczną część dnia. Większość zajęć wymaga od nich ciągłego trwania w pozycji siedzącej. Warunki w szkole powinny pozwolić zmniejszyć negatywne skutki przebywania w pozycji siedzącej. Każda przestrzeń szkoły ma za zadanie wspierać uczniów w nauce. 

Klasa

Większość lekcji odbywa się w klasie, gdzie młodzi ludzie muszą spędzać 45 minut w pełnym skupieniu. Trudno jednak o wytężoną uwagę i pełne zaangażowanie jeśli nasze krzesło jest niewygodne i nie możemy uzyskać pozycji najbardziej komfortowej dla naszego ciała. Jest to też niewskazane dla zdrowia dzieci, których postawa dopiero się kształtuje.

Długie godziny w źle dobranych krzesłach mogą doprowadzić do schorzeń kręgosłupa takich jak np. skolioza lub kifoza. Jak polepszyć komfort uczniów i dodatkowo wspierać ich zdrowie? Wystarczy zamienić tradycyjne krzesła na ergonomiczne fotele obrotowe. Większość z nich posiada funkcję regulowania wysokości siedziska oraz odchylenia oparcia. Dzięki wymienionym funkcjom uczniowie mogą dostosować krzesło do swojego wzrostu oraz zmniejszyć nacisk na kręgosłup, co zminimalizuje bóle pleców oraz ramion. Dużą zaletą krzeseł obrotowych jest ich mobilność.  Dzięki temu nauczyciele mogą zrezygnować z tradycyjnego, szeregowego ułożenia wyposażenia klasowego i stworzyć układ, który będzie najbardziej pasował do charakteru lekcji np. półokrąg podczas dyskusji. Zobacz ergonomiczne krzesła obrotowe.

Czytelnia i biblioteka

Do 90% procesu nauki odbywa się poza salą lekcyjną. Dlatego czytelnia powinna być wyposażona zarówno w miejsce do pracy projektowej, jak i salę komputerową oraz biurka przystosowane do pracy indywidualnej. Krzesła do pracy grupowej powinny być lekkie i łatwe w przeniesieniu, tak aby uczniowie mogli z łatwością zmieniać ich miejsce. Dzięki mobilności wyposażenia uczniowie mogą pracować nawet w dużych grupach. Inaczej wygląda sprawa przy krzesłach do pracy indywidualnej lub sali komputerowej. Krzesła te powinny być przede wszystkim wygodne i wspierać sylwetkę w pozycji siedzącej. Pamiętajmy, że uczniowie lubią uczyć się w różnych pozycjach, dlatego warto umieścić w czytelni wygodny fotel lub dużą kanapę, gdzie młodzi mogą czytać książki w dowolnej pozycji np. pół leżącej. Czytelnia powinna być miejscem, które kojarzy się z komfortem i mobilnością. To miejsce, gdzie uczniowie mogą podczas nauki lub pracy projektowej czuć się swobodnie. Kliknij tutaj, by zobaczyć wygodne sofy i fotele. 

Korytarz

Przerwa to czas kiedy dzieci i młodzież mogą odpocząć, powtórzyć materiał przed sprawdzianem lub odrobić zadanie domowe. Tworząc przestrzeń przyjazną dla uczniów warto wspierać wszystkie przyzwyczajenia uczniów. Dlatego  oprócz tradycyjnych ławek, można stworzyć strefę ze stolikami  gdzie młodzi mogą zrobić notatki lub pouczyć się przed testem. Dzięki temu nie będą musieli robić tego na „kolanie”. Warto pomyśleć też nad pojedynczymi fotelami lub kanapami, gdzie uczniowie mogą przyjąć pozycję półleżącą i zrelaksować się. Młodzież spędza dużo czasu w małych grupach. Zamiast montować stałe ławki, które zmuszają uczniów do siedzenia koło siebie, warto zainwestować w lekkie krzesła mobilne, dzięki czemu będą mogli manipulować przestrzenią zgodnie ze swoimi potrzebami.

Stołówka

Stołówka to miejsce w szkole, które powinno umożliwić uczniom spokojne zjedzenie posiłku. Często jest to miejsce oblegane, które musi pomieścić wiele osób w ciągu kilkunasto minutowej przerwy. Taka przestrzeń potrzebuje lekkich, wygodnych, zgrabnych krzeseł i stołów, które łatwo będzie można utrzymać w czystości. Obejrzyj krzesła dedykowane szkolnym stołówkom.

Kluczem do owocnej edukacji jest komfort. Jeśli dobrze zaplanujemy poszczególne strefy w szkole i zastąpimy tradycyjne krzesła ergonomicznymi meblami, pozwolimy uczniom rozwinąć ich potencjał.

Dowiedz się więcej na temat komfortowej szkoły. Napisz do nas!

Udostępnij:

Komentarze

Dodaj komentarz