4 kroki do urządzenia funkcjonalnego ogródka restauracyjnego i kawiarnianego

Słońce świeci dłużej i intensywniej, a parki, deptaki i ulice stają się coraz bardziej zatłoczone. Wszyscy chętniej i dłużej spędzamy czas na świeżym powietrzu w ogródkach restauracyjnych lub ulubionych kawiarniach, dzieląc czas z rodziną i znajomymi. Dlatego nie czekaj! Dowiedz się jak założyć ogródek restauracyjny, by Twoi goście mogli zjeść posiłek na świeżym powietrzu i mogli dłużej cieszyć się słońcem :)

Krok 1- Jak zaplanować ogródek restauracyjny?

Ogródek restauracyjny, podobnie jak sama restauracja, jest miejscem publicznym. Przy jego planowaniu trzeba, więc pamiętać, by był dostosowany dla szerokiego grona odbiorców. 

Powinieneś zapewnić komfort spożywania posiłków wszystkim klientom, a  w szczególności pomyśleć o potrzebach osób starszych,  dzieci czy niepełnosprawnych. Możesz to zrobić przez odpowiednie odstępy pomiędzy stolikami i krzesłami, wybór wygodnych foteli i dostosowanych do dzieci siedzisk. Jeżeli Twój lokal zezwala na obecność czworonogów, w dobrym tonie będzie postawienie miski z wodą dla pupili klientów.

Warto zauważyć, że klient przechodząc ulicą, najpierw zobaczy ogródek przy twojej kawiarni lub restauracji, dlatego wykorzystaj ten fakt i zadbaj o jego nienaganną prezencję. Ogródki kawiarniane i restauracyjne są miejscami bardzo chętnie odwiedzanymi przez klientów, dlatego warto zainwestować w stworzenie atrakcyjnego miejsca, które przyciągnie wzrok przechodniów i wyróżni twój lokal na tle konkurencji.

 

Krok 2- Jak uzyskać stosowne pozwolenie?

W pierwszej kolejności poczyń kroki, które w sprawie uzyskania zgody na założenie ogródka. Jeżeli należysz do grona restauratorów, którzy posiadają teren przylegający do lokalu, oczywiście nie musisz ubiegać się o pozwolenie. W przypadku, gdy nie masz takiego miejsca, a chciałbyś je zaaranżować np. na chodniku przed restauracją, musisz uzyskać zgodę zarządcy drogi oraz urzędu miasta. Wymagane do tego jest złożenie wniosku wraz z odpowiednimi załącznikami. Ogródek, rzecz jasna, nie może zajmować całego chodnika- musisz pozostawić 1,5 m szerokości, by piesi mogli się swobodnie poruszać. Wydanie pozwolenia jest wydawane w drodze decyzji administracyjnej. W razie odmowy, możesz odwołać się od decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Uzyskanie pozwolenia natomiast, wiąże się z uiszczeniem opłaty, której wysokość jest określona przepisami Ustawy o drogach publicznych.

 

Krok 3- Jak wybrać odpowiednie meble do restauracji i kawiarni?

Kiedy już przebrniesz przez sprawy formalne, możesz zająć się właściwym planowaniem ogródka. Zdecydowanie najważniejszą jego częścią są meble. Dlaczego? To od ich wygody i odpowiedniego dostosowania zależy czy klient wygodnie będzie spędzał czas w ogródku przy twoim lokalu i przedłuży wizytę czy też niewygodne krzesło nie pozwoli mu doczekać do deseru.

Kolejną rzeczą, o której należy pamiętać, podejmując decyzję o zakupie krzeseł i stołów do ogródka kawiarnianego i restauracyjnego, jest ich solidność i wytrzymałość.

Wyposażenie ogródka będzie stało na zewnątrz przez ok. 6 miesięcy, dlatego musi być odporne na wilgoć i słońce. Na pewno zgodzisz się, że lepiej opłaci ci się inwestycja w meble, które posłużą Ci dłużej niż jeden sezon.

Następnie zwróć uwagę na materiał. Masz do wyboru między innymi meble z drewna, aluminium czy z plastiku.

Meble drewniane są bardzo trafionym pomysłem, jeżeli szukasz mebli do wewnątrz lokalu. Drewno, to materiał naturalny, co sprawia, że jest niezwykle przyjazny w odbiorze, nie jest natomiast odporny na wilgoć. Wśród drewnianych mebli, łatwo znajdziesz takie, które będą pasować do twojego lokalu, ponieważ na rynku istnieją meble drewniane, praktycznie w każdym stylu. Godnym polecenia producentem, jest firma Fameg, w którego ofercie znajdziesz solidne krzesła w każdym stylu wraz z wieloma możliwościami wybarwienia drewna- zobacz rekomendowane krzesła drewniane

Do ogródka restauracyjnego i kawiarnianego świetnie się spiszą meble z aluminium. Mają one wiele zalet- są lekkie, łatwe w czyszczeniu , a wybrane krzesła  można układać jedno na drugim, co rozwiązuje problem ich przechowywania. Meble aluminiowe można także spotkać w eleganckim, klasycznym wyglądzie.

Ponadto, co istotne, meble aluminiowe są wysoce odporne na korozję oraz posiadają wzmocnioną przed ścieraniem powłokę. Masz do wyboru krzesła z miękkim, tapicerowanym siedziskiem lub z oparciem i siedziskiem ze sklejki: zobacz proponowane krzesła restauracyjne

Wszystko, czego oczekujesz od mebli do ogródka, mają meble z plastiku. Warto przedstawić tutaj meble firmy Vitra, które zachwycają nowoczesnym designem i stylem zobacz meble vitra

     krzesła drewnianekrzesła kawiarniane plastikowekrzesła restauracyjne

krzesła drewniane   krzesła kawiarniane plastikowe                   krzesła restauracyjne

Krok 4- Jak dopasować  dodatki i elementy dekoracyjne do Twojego ogródka?

Najważniejsze kroki masz już za sobą. Od założenia ogródka dzieli cię już tylko wybór dodatków i elementów dekoracyjnych. W takim razie co jeszcze warto zapewnić gościom ogródka kawiarnianego i restauracyjnego?

Ochronę przed słońcem i deszczem- w tym celu świetnie posłużą parasole lub markizy- wybierz takie, które będą wykonane z materiału, który będzie odporny na blaknięcie.

Oświetlenie- oprócz tego, że jest niezbędne wieczorami i nocą, tworzy klimat. Magiczny nastrój stworzą stojące lampiony, wiszące girlandy oraz świece na stolikach.

Dekorację stołu- zależnie od typu lokalu, jaki prowadzisz, możesz zdecydować się na nakrycia stołów. Dobrze jest, jeżeli ich kolor jest zgodny z odcieniem nakryć we wnętrzu. Nie zapomnij o klipsach, które zapobiegną zrywaniu obrusów przez wiatr. Stół można wzbogacić w niewielkie dekoracje nawiązujące do np. pory roku.

Roślinność- zdecydowanie warto wprowadzić ją do ogródka, by nadać mu właśnie jego klimat. Możesz zastosować u siebie kwiaty w wazonach, rośliny w obszernych donicach lub zawieszone pod sufitem doniczki z wiszącymi kwiatami. Przy wyborze kwiatów zwróć uwagę na ich sezonowość.

Ogrzewanie- wieczory i noce w okresie letnim potrafią być chłodne, dlatego warto przewidzieć miejsce na koce i narzuty, po które goście mogą sięgnąć w każdej chwili. Droższym rozwiązaniem są kominki lub stojące ogrzewacze, ale dzięki nim z powodzeniem przedłużysz sezon ogródkowy.

 

Aranżując ogródek przy restauracji i kawiarni, postaw na meble i dodatki najwyższej jakości. Zwróć uwagę na ich wytrzymałość, design oraz wygodę. Stworzysz wtedy funkcjonalne i nowoczesne miejsce, gdzie twoi klienci będą mogli się zrelaksować oraz miło spędzić czas, co sprawi, że często i chętnie będą do niego wracali. Chętnie pomożemy ci w doborze odpowiednich mebli do twojego ogródka skontaktuj się z nami 

 

 

Udostępnij:

Komentarze

Dodaj komentarz