Jak uniknąć rozpraszania uwagi, zarządzając granicami cyfrowymi, fizycznymi i zawodowymi?

Ponieważ coraz więcej organizacji zachęca ludzi do tymczasowego pozostania w domu, w dłuższej perspektywie stwarza to nowe wyzwania. Na początku możesz pomyśleć, że to cudowne, ponieważ nikt nie może zatrzymać się przy Twoim biurku i Ci przeszkodzić, albo żaden głośny kolega nie będzie Cię rozpraszał. Ale w domu pojawiają się nowe rozrywki, na które trzeba uważać i - jeśli pozostawisz je bez kontroli - mogą sprawić, że twój mózg poczuje się jak automat do gry w pinball.

 


Oto kilka granic, które być może trzeba będzie ustalić, aby móc wykonywać pracę i zachować zdrowie.

 

Cyfrowe granice

HARMONOGRAM ODPOWIEDZI

Za każdym razem, gdy jesteśmy rozproszeni, powrót na właściwe tory zajmuje 23 minuty, dlatego ważne jest, aby spróbować zminimalizować (lub nawet lepiej, wyeliminować) naszą natychmiastową odpowiedź na powiadomienia. Wyłącz wyskakujące okienka e-mail i powiadomienia aplikacji. Zamiast tego zaplanuj czas w ciągu dnia (lub dwa razy dziennie), aby odpowiedzieć.

 

ZARZĄDZAJ MEDIAMI SPOŁECZNOŚCIOWYMI

Być może najłatwiejszym sposobem na powstrzymanie się od rozpraszania się jest lepsze zarządzanie korzystaniem z mediów społecznościowych. Jednak gdy nagle poczujesz się odizolowany w domu, kontakty społeczne mogą być dobrym sposobem na utrzymanie relacji w nienaruszonym stanie. Zamiast nazywać to całkowitym zakończeniem, zastanów się, jak możesz zarządzać korzystaniem z narzędzi społecznościowych - wyeliminuj powiadomienia i określ dedykowany czas na odpisanie, abyś mógł skupić się na pracy.

Granice fizyczne

WYBIERZ SWOJE MIEJCE

Niezależnie od tego, czy używasz stołu w jadalni, czy biurka swojego dziecka, stworzenie miejsca, które mówi ludziom „Jestem w pracy”, ma duży wpływ na Twoją zdolność koncentracji.

Jeśli nie masz domowego biura, łatwo jest się rozproszyć za każdym razem, gdy ktoś wchodzi do pokoju. W końcu widzenie peryferyjne naszych wczesnych przodków rozwinęło się tak, aby było niezwykle ostre, aby mogli wykrywać ruch potencjalnych drapieżników. Nic dziwnego, że prawie nie możemy powstrzymać się od spojrzenia w górę, gdy ktoś przechodzi obok. Zablokuj „wizualny hałas” roślinami, regałami, a nawet monitorem komputera, aby się skupić.

HAŁAS POD KONTROLĄ

Problemem numer jeden w biurze jest hałas, ale w domu może on być jeszcze większym problemem. Dzieci oglądające telewizję, głośni sąsiedzi i szczekające psy. Jeśli nie możesz zamknąć drzwi, poszukaj sposobów na zmniejszenie hałasu w tle, używając słuchawek do połączeń konferencyjnych. Planując swój czas, zastanów się, kiedy będziesz potrzebować ciszy, a kiedy najprawdopodobniej dostaniesz ją w domu, a następnie zapisz ten czas w swoim kalendarzu.

Granice życia zawodowego

SZANUJ SWÓJ KALENDARZ

Kiedy pracujesz w domu, może być łatwo wstać z łóżka, otworzyć laptopa lub pracować późnym wieczorem. Jeden kolega z Hongkongu zachęca swój zespół, aby zrobił coś zupełnie odwrotnego. Mówi, że 20% ich czasu powinno być poświęcane na planowanie i każdy musi „przestrzegać kalendarza”. Cokolwiek robisz, zaplanuj swój dzień i trzymaj się go.

 

ZIDENTYFIKUJ WYPALENIE ZAWODOWE

Pewien stres jest niezbędną częścią życia. Ale, jak pisze dla Fast Company dr Tracy Brower, konsultant ds. Badań stosowanych w Steelcase, ważne jest, aby mieć wdrożony system identyfikacji i zapobiegania wypaleniu w pracy. Wiedzieć jak rozpoznać jego objawy, przeanalizować swoją energię i zapisać, jak czujesz się podczas wykonywania czynności, i zidentyfikować zachowania, które sprawiają, że czujesz się dobrze. Następnie zapytaj siebie, czy robisz te rzeczy każdego dnia.

 

Praca w domu wymaga nowego rodzaju dyscypliny. Tworząc celowe sposoby zarządzania granicami cyfrowymi, fizycznymi i zawodowymi, możesz przejąć większą kontrolę w ciągu dnia, zamiast pozwalać komuś innemu robić to za Ciebie.

POTRZEBUJESZ POMOCY W URZĄDZENIU SWOJEGO MIEJSCA PRACY? 

NAPISZ DO NAS! 

biuro@mojekrzesla.pl

Udostępnij:

Komentarze

Dodaj komentarz