Hokery - na co zwrócić uwagę przed zakupem

Coraz większą popularnością cieszą się barki kuchenne. Jest to rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić miejsce w pomieszczeniu i daje większą swobodę w aranżacji. Stoliki barowe posiadają różną wysokość oraz grubość blatów. Dlatego dobierając siedzisko do barku trzeba zwrócić uwagę nie tylko na jego design, ale także na wymiary.

1. O historii słów kilka

Moda na hokery rozpoczęła się na początku XX wieku. Ich masowa dystrybucja spowodowana była szybkim rozwojem branży restauracyjnej, który wywołał popyt na krzesła zajmujące mało miejsca, a jednocześnie posiadają ciekawy wygląd. Warto wspomnieć, że trochę niższy prototyp wysokiego siedziska barowego znany był już w starożytnym Egipcie. Używanie wyższych krzeseł przez Egipcjan było najprawdopodobniej spowodowane ich niskim wzrostem.  

2. Wysokość.

Pamiętajmy, że hokery są strzeliste i pasują jedynie do wysokich stołów. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniej wysokości krzesła do barku. Nikt przecież nie chce ściskać kolan zaraz pod blatem.  Dobierając odpowiednie wymiary hokera, należy najpierw zmierzyć wysokość barku. Różnica między blatem a siedziskiem powinna wynosić od 25 cm do 30 cm. Pamiętajmy, że płyty kuchenne posiadają różną grubość, dlatego zawsze mierzymy wysokość od dolnej granicy. Istnieją też hokery, które posiadają regulację poziomu. Decydując się na taki model nie musimy zwracać dużej uwagi na wymiary naszego krzesła barowego

3. Podnóżek.

Dla osób bardzo wysokich jest to tylko element dekoracyjny. Jednak podnóżek to przede wszystkim detal, który sprawia, że krzesło chroni nasze zdrowie i jest przyjazne dla użytkownika. Dodatkowo chroni przed machaniem nogami 10 cm nad ziemią. 

4.Rodzaj materiału.

źle dobrany hoker Materiał z jakiego wykonany jest hoker, wpływa nie tylko na jego wygląd, ale też na właściwości fizyczne. Dlatego warto zwrócić uwagę na tworzywo, z którego zrobione jest nasze przyszłe krzesło. Przykładowo metalowe hokery są lekkie i wytrzymałe, idealnie pasują do industrialnych przestrzeni. Natomiast siedziska wykonane z drewna, mimo że wagowo są cięższe od metalowych, dobrze korespondują z aranżacjami w stylu ekologicznym i tradycyjnym. Hokery z tworzywa sztucznego są lekkie i łatwo  utrzymać je w czystości. Mogą być elementem podkreślającym charakter Twojego pomieszczenia jak i nowoczesnym dodatkiem. 

Przed wyborem hokera warto zadać sobie pytania:

Jaką funkcję będzie spełniał

Kto i jak długo będzie na nim siedział

Czy będzie często przenoszony w inne miejsca

Odpowiedzi mogą dać nam wskazówkę, jakiego krzesła barowego szukamy.

infografika hokery

Udostępnij:

Komentarze

Dodaj komentarz